Bitcoin

$3.544,73

% 3.79

XRP

$0,33

% 10.60

Ethereum

$94,78

% 5.29

EOS

$2,47

% 16.52

Stellar

$0,11

% 6.55

Tether

$1,01

% 0.30

Litecoin

$29,14

% 2.62

Bitcoin Cash

$89,17

% 2.62

Bitcoin SV

$77,92

% -1.08

TRON

$0,01

% 5.85

Altın Fiyatları Yükselir Mi – Düşer Mi

Altın Fiyatları Değerli madenler arasında gösterilen ve birçok yatırımcının vazgeçilmezi olan altın, ABD Dolarındaki fiyat değişikliği, enflasyon artışı, faizlerdeki değişiklikler, ülkenin gelir düzeyinin artması ve daha birçok nedene bağlı olarak rakamsal anlamda düşüş gösterebiliyor ya da yükseliş kaydedebiliyor. Altın yatırımcılarının bu bağlamda ülke ekonomisini ve altına etki eden değerleri de sıkı bir şekilde takip etmeleri…


Altın Fiyatları

Değerli madenler arasında gösterilen ve birçok yatırımcının vazgeçilmezi olan altın, ABD Dolarındaki fiyat değişikliği, enflasyon artışı, faizlerdeki değişiklikler, ülkenin gelir düzeyinin artması ve daha birçok nedene bağlı olarak rakamsal anlamda düşüş gösterebiliyor ya da yükseliş kaydedebiliyor. Altın yatırımcılarının bu bağlamda ülke ekonomisini ve altına etki eden değerleri de sıkı bir şekilde takip etmeleri gerekiyor.

Ülkemizde özellikle gram altın yatırımcıları oldukça fazladır. Forexle uğraşma ihtiyacı duymadan direkt olarak kuyumculardan gram altın alıp bunları biriktiren yatırımcılarımızın genellikle sormakta olduğu soruların başındaysa elbette ki gram altın fiyatı ne olur ya da altın fiyatı yükselir mi gibi sorular gelmektedir.

Altın değerindeki artış ya da düşüşe etki eden nedenlerden bir tanesi de son 10 yıldır bu madenin çıkartılmasında yaşanan sıkıntılardır. Maliyetin artması ile birlikte altın daha değerli bir hal aldı ve bu da fiyatları keskin bir şekilde etkiledi.

Altın, uzun vadede ekstrem dalgalanmalara gebe bir yatırım aracı değildir ancak kısa vadedeki fiyatlarda gözle görülür bir düşüş ya da yükseliş yaşanması da muhtemeldir.

Altın Fiyatları Geçmişte Ne Oldu ?

2013 yılından bu yana altın ele alındığında, kestirilebilir ya da tahmin edilebilir bir değişimin söz konusu olmadığını ve dengesiz bir hareketliliğin var olduğunu görebiliyoruz. Yatırımcılar bu bağlamda risk tablosunda yer verdikleri altını, kısa vadede tercih etmeme kararı aldı. Uzun vadede bakıldığında ise ekstrem bir artış gözlemlenmedi ve bu süre zarfında yatırımcıların tercihi de diğer alternatifler oldu.

2018 de Altın Fiyatları ?

Altın ons fiyatları ile ilgili çok fazla tahmin var ve bu tahminler üzerinden ortalama bir değerlendirme yapıldığında ons fiyatlarının 1400 dolarlık seviyeye ulaşabileceği ifade ediliyor. An itibarıyla 1290 seviyelerinde ilerleyen altın, 1330 dolar seviyesine de ulaşmayı başardı. 2018 için birçok yatırımcı yükselişin devam edeceğini söylüyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi bunu tam manasıyla kestirebilmek pek de mümkün değildir.

Tahminler, bu seviyenin, 2018’in ikinci yarısına denk geleceğini işaret ediyor. An itibarıyla yatırımcıların büyük bir kısmı amiyane tabirle tetikte bekliyor ve bu yükselişi yakından takip ettiklerini tahmin etmek de zor olmayacaktır.

Birçoklarımız için ‘’Yastık altı’’ olarak tabir edilen ve en çok tercih edilen yatırım aracı olan altın, 2018 yılında neler getirecek ya da yatırımcılara neler vaad edecek, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Altın fiyatlarındaki değişimleri anlık takip edebilmek, altın fiyatına etki edebilecek piyasa haberlerine ve siyasal gelişmelere anında ulaşabilmek ve altın yorumları için altın forum sayfasını takip edebilirisniz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap